Döndürme kuvveti anlamına gelir.daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse aslında tork,motorun tekerleklere aktardıgı itme kuvveti de denilebilir.

TORK NEDİR ?

Döndürme kuvveti anlamına gelir.daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse aslında tork,motorun tekerleklere aktardıgı itme kuvveti de denilebilir.Aracların  çekiş gücünün belirleyen faktör torktur.özellikle yokuş yukarı çıkmaya çalıştıgınızda aracın performansının iyi olmasdının asıl sebebi torkun yüksek olmasıdır.

BEYGİR GÜCÜ NEDİR ?

75  kilogramlık ağırlıgı  1 saniyede  1 metre ileri taşıyabilecek güç miktarı olarak tanımlanabilir.Kabaca bahsetmek gerekirse otomobilin ulaşabilecegi maksimum sürati belirler.Beygir gücünün fazla olması,aracın düz yolda hızlara çıkabilmesini saglar.

HANGİSİ DAHA ÖNEMLİDİR ? 

Öncelikle söylemek gerekiyor ki tork ve beygir gücü birbirinin olmazsa olmazı gibi bir elmanın iki yarısıdır.Yüksek beygir gücüne sahip olması arabanın maksimum gücüne ulaşabilmesi için çok zaman harcaması anlamına gelir ancak genellikle yüksek beygir gücüne sahip otomnobillerin tork degerleri yüksek olur.